Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü


Rize

RİZE MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İletişim Bilgileri:
Adres: 
Piriçelebi Mahallesi Palmiye Sokak No:4  Merkez / RİZE
Tel: 0 464 214 02 35
Faks: 0 464 214 02 34
E-Posta: rizemuzesi@ktb.gov.tr

Sorumlu Olduğu İl/İlçe:
Rize ve İlçeleri.

Bağlı Birimleri:
Rize Müzesi
Rize Atatürk Evi Müzesi

RİZE MÜZESİ

Adres:
 Piriçelebi Mahallesi Palmiye Sokak No:4  Merkez / RİZE
 

Sarı Ev olarak da bilinen bina, bodrum ve iki katlı olarak 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan "Sarı Ev" sonrasında müze olarak düzenlenerek 27 Haziran 1998 tarihinde ziyarete açılmıştır. Yöresel mimari örneklerinden biri olan müze binasının yapımında geleneksel yapı malzemeleri ve teknikleri kullanılmıştır. Yığma taş ve ahşap arası dolgu tekniğinde yapılmış olan duvarlar üzerinde alaturka kiremit kırma çatı vardır. Bodrum Kat ahır ve depo olarak kullanılmıştır. Birinci katta mutfak ve misafir odaları bulunmaktadır. İkinci kat ise yaşam alanıdır.
Günümüzde, bodrum katta çeşitli etnoğrafik eserler ile vitrin teşhirleri yer almaktadır. Birinci kat, Rize Müzesi Müdürlüğü'nün hizmet verdiği idari kat olarak düzenlenmiştir. İkinci kat ise öncesinde olduğu gibi yaşam alanı olarak teşhir edilmiştir. Rize Müzesi'nde müze koleksiyonuna ait etnoğrafik, arkeolojik ve sikkeler sergilenmektedir.

  • Rize-RizeMüze01.jpg
  • Rize-RizeMüze02.jpg
  • Rize-RizeMüze03.jpg
  • Rize-RizeMüze04.jpg
  • Rize-RizeMüze05.jpg
  • Rize-RizeMüze06.jpg

RİZE ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Adres:
 Müftü Mahallesi Kirazlık Sokak No:16  Merkez / RİZE
Tel: 0464 213 04 29
E-Posta: rizeataturkmuzesi@ktb.gov.tr
 

 

20.y.y. Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan ev, mimari ve kültürel açıdan bölgesel değer taşıyan sivil mimari örneklerinden biridir. Bahçe içerisinde bodrum kat üzerine üç kat olarak inşa edilmiştir. Taş malzeme ile yapılan bodrum kat öncesinde depo depo olarak kullanılmıştır. Üs katlar ise yaşam alanıdır. Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal Atatürk “Sonbahar Gezisi” adını taşıyan büyük yurt gezisi sırasında Rize’ye de gelmiştir. 17 Eylül 1924’te Rize’ye geldiğinde, Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği çabalar nedeniyle yakınlığını kazanan Mataracı Mehmet Efendi‘ye ait bu evde kalmıştır.
Rize'de Atatürk'ün bir gece konuk olduğu ev, daha sonra sahibi Mehmet Mataracı'dan yeğeni Osman Mataracı'ya geçmiştir. Atatürk'ün 100. Ölüm yıldönümü dolayısı ile Atatürk Müzesi yapılmak üzere, Osman Mataracı evini Rize İl Özel İdaresine bağışlamıştır. 1984 yılında Kültür Bakanlığına devredilen ev, 27 Aralık 1985 tarihinde restore edilerek müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır.

  • Rize-RizeAtatürkEviMüze01.jpg
  • Rize-RizeAtatürkEviMüze02.jpg
  • Rize-RizeAtatürkEviMüze03.jpg
  • Rize-RizeAtatürkEviMüze04.jpgMÜZEKART VE BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

   muzekart.png